Zatwierdzam

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk

 

 

     Czł. koresp. PAN Ryszard Górecki

Warszawa, dnia 18.05.2012 r.

 

 

Uchwała Nr 1/2012

Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN

z dnia 2.04.2012 r.

 

Na podstawie § 44 Statutu Polskiej Akademii Nauk stanowiącego załącznik do uchwały Nr 8 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 24 listopada 2010 r. zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 28 grudnia 2010 r. uchwala się, co następuje:

 

§ 1

 

Komitet Nauk Weterynaryjnych powołany uchwałą Nr 2/2011 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 26 maja 2011 roku uchwala regulamin Komitetu, stanowiący załącznik do uchwały.

 

§ 2

 

Uchwała wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez Wiceprezesa Akademii nadzorującego Pracę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych.

 

 

 

 

   Prof. dr hab. Włodzimierz Kluciński

Przewodniczący Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN

 

Załącznik do uchwały Nr 1/2012

Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN

z dnia 2.04.2012 r.

 

Regulamin

Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN

W kadencji 2011-2014

§ 1

1. W skład Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN zwanego dalej Komitetem wchodzą zgodnie z art. 35 ust. 1 i 5 Ustawy o PAN osoby wybrane przez środowisko nauk weterynaryjnych, krajowi członkowie Akademii związani z naukami weterynaryjnymi, wybrani specjaliści-praktycy oraz honorowi członkowie Komitetu.

2. Honorowi członkowie wchodzą w skład Komitetu bez głosu stanowiącego i nie wliczani są do liczby członków komitetu wyłonionych w wyniku wyborów.

§ 2

1. Do zakresu działania Komitetu należą  sprawy wymienione w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o PAN (Dz. U. nr. 96 poz. 619 z póź. zm.) z uwzględnieniem specyfiki dziedziny „nauki weterynaryjne”, obejmujących nauki podstawowe, kliniczne oraz nauki o weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego.

2. Komitet w szczególności:

1)      podejmuje wszelkie działania służące rozwojowi nauk weterynaryjnych, integrując uczonych z całego kraju i wykorzystując postęp naukowy dla zachowania zdrowia zwierząt i ludzi;

2)      wytycza priorytetowe kierunki badań;

3)      inicjuje tworzenie interdyscyplinarnych grup badawczych obejmujących obszary nauk podstawowych, klinicznych oraz nauk o weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego;

4)      organizuje lub współorganizuje konferencje naukowe związane z rozwojem i upowszechnieniem osiągnięć nauk weterynaryjnych;

5)      integruje środowisko młodej kadry w dziedzinie nauk weterynaryjnych;

6)      dąży do integrowania środowiska młodej kadry w dziedzinie nauk weterynaryjnych;

7)      inicjuje debaty i dyskusje oraz opracowuje stanowisko lub ekspertyzy dla czynników rządowych lub społecznych w ważnych sprawach, dotyczących zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności oraz środowiska, a także stanu kształcenia i wyposażenia aparaturowego;

8)      prowadzi wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie kwartalnik w języku angielskim „Polish Journal of Veterinary Sciences” oraz dąży do podniesienia jego rangi;

9)      współpracuje ze środowiskami akademickimi, instytucjami resortowymi i PAN oraz towarzystwami, stowarzyszeniami naukowymi, a także organizacjami zawodowymi na terenie kraju, związanymi z naukami weterynaryjnymi;

10)  wykonuje prace wskazane przez władze Akademii.

§ 3

Organami Komitetu zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy o PAN jest przewodniczący Komitetu oraz prezydium Komitetu, wybrani na zebraniu plenarnym.

§ 4

1.        Do zadań Przewodniczącego Komitetu w szczególności należy:

1)      zwoływanie posiedzeń Prezydium Komitetu nie mniej niż 4 razy w roku, ustalanie porządku obrad i przewodniczenie tym zebraniom;

2)      zwoływanie plenarnych posiedzeń Komitetu nie mniej niż 2 razy w roku, ustalanie                                                                                                                                             porządku obrad i przewodniczenie tym posiedzeniom;

3) kierowanie bieżącą pracą Komitetu;

4) reprezentowanie Komitetu na zewnątrz;

5) przedstawianie władzom Akademii uchwał zebrania plenarnego i powoływanych zespołów doradczych celem zatwierdzenia.

2.        W przypadku losowym, przewodniczący może upoważnić jednego z zastępców lub sekretarza do wykonania zadań zapisanych w ust. 1 pkt. 1-4.

3.        W przypadku ustąpienia przewodniczącego funkcję tę sprawuje do końca kadencji jeden z zastępców zaopiniowany przez zebranie plenarne.

§ 5

1. W skład Prezydium wchodzą przewodniczący Komitetu jego zastępcy, sekretarz, przewodniczący sekcji, krajowi członkowie Akademii oraz osoby wybrane przez członków Komitetu.

2. Do zadań Prezydium Komitetu należy:

1) przygotowywanie projektów stanowisk, uchwał opinii na plenarne zebranie Komitetu;

2) przygotowywanie sprawozdań oraz opiniowanie wniosków o finansowaniu zadań;

3) opiniowanie złożonych wniosków o nagrody oraz wnioskowanie o nagrody.

3. Na wniosek Przewodniczącego Komitetu na posiedzenia prezydium Komitetu mogą być zapraszane inne osoby związane z tematyką zebrania mające głos doradczy.

 

 

§ 6

1. Do zadań zebrania plenarnego Komitetu należy podejmowanie uchwał, a w szczególności:

1) wybór kandydata na przewodniczącego, zastępców, sekretarza i przewodniczącego sekcji, komisji lub zespołów doradczych;

2) powoływanie komisji, sekcji lub doradczych zespołów oraz ustalenie składu        osobowego;

            3) opracowywanie planu pracy na kalendarzowy rok kadencji;

4) podejmowanie uchwał, zatwierdzanie stanowisk lub opinii przedstawianych przez przewodniczącego oraz spraw wniesionych.

2. Pierwsze zebranie plenarne Komitetu w nowej kadencji zwołuje dziekan Wydziału II.

3. Na posiedzeniu zebrania plenarnego Komitetu na wniosek przewodniczącego mogą być zapraszane inne osoby związane z tematyką zebrania z głosem doradczym.

§7

Przewodniczący Komitetu może zwołać posiedzenie prezydium Komitetu lub zebranie plenarne Komitetu na wniosek 30% członków Komitetu.

§8

1.      Przewodniczący Komitetu zawiadamia o terminach posiedzeń nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.

2.      Zawiadomienie członków Komitetu następuje drogą elektroniczną.

§9

1. Uchwały Prezydium Komitetu oraz zebrań plenarnych Komitetu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków.

2. Uchwały w sprawach personalnych podejmowane są w głosowaniu tajnym.

3. W sprawach nie cierpiących zwłoki, z wyłączeniem spraw personalnych, przewodniczący Komitetu może zarządzić głosowania w drodze listowej, e-mailowej lub telefonicznie.

§10

Z posiedzeń prezydium Komitetu i zebrań plenarnych Komitetu sporządzany jest protokoł, który podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu i protokolant.

§11

1. W strukturze Komitetu działają trzy sekcje: Biologii Weterynaryjnej, Nauk Klinicznych i Nauk o Weterynaryjnej Ochronie Zdrowia Publicznego oraz Komisja Wyborcza.

2. Do sekcji wchodzą członkowie Komitetu związani merytorycznie z daną sekcją

3. Zebranie plenarne Komitetu może powołać w czasie kadencji w drodze uchwały zespoły doraźne do realizacji określonych zadań, powołując ich przewodniczących oraz ustalając zakres i czas działania.

4. W skład zespołów doraźnych o których mowa w ust. 3 mogą wejść osoby spoza Komitetu, nie więcej jednak niż 10 osób bez głosu stanowiącego.

5. Przewodniczącym, zastępcami przewodniczącego, sekretarzem, mogą być tylko osoby będące członkami Komitetu.

 

 

 

    Prof. dr hab. Włodzimierz Kluciński

Przewodniczący Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN